Meer dan 6,2 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×

Terug

Nieuws /

Lex Paleaux wint met 'Liften naar de hemel' de Boekhandelsprijs 2025

door Hebban Crew 25 reacties
De Nederlandse Boekhandelsprijs is een verkiezing onder alle boekverkopers van Nederland, die stemmen op een werk dat in hun ogen meer aandacht verdient. Dit jaar gaat de prijs naar de roman 'Liften naar de hemel' van Lex Paleaux, over een zestienjarige jongen die op het punt staat een ommekeer te maken – of opnieuw getraumatiseerd te worden.

Lex Paleaux (1977) is schrijver, columnist en scenarist. Hoewel hij nog niet eerder een prijs heeft gewonnen, heeft hij inmiddels vijf goed ontvangen romans op zijn naam staan. Al sinds zijn debuut Winterwater wordt hij door boekhandelaren getipt aan hun lezers. Elk verhaal van Paleaux bevat autobiografische elementen en snijdt maatschappelijke kwesties aan, waaronder misbruik, zelfmoord en jeugdzorg.

Zijn debuutroman Winterwater werd vorig jaar als succesvol theaterstuk opgevoerd. Voor de auteur een emotionele ervaring: 'Ik ben er niet bij als ze de laatste pagina hebben gelezen en het boek dichtslaan. Maar nu zit ik in de zaal. Dan voel je die emoties en die lading,' vertelt hij in een interview. Ook zijn nieuwste roman Liften naar de hemel, die met de Boekhandelsprijs 2025 is bekroond, is erg persoonlijk. Hij ziet weinig verandering tussen de tijd dat hij met hulpverleners te maken had en nu.

'Ik kan laten zien waar het wringt.' – Lex Paleaux

Liften naar de hemel

In Liften naar de hemel volgen we Quintin, met wie we kennis hebben gemaakt in Paleaux' vorige roman, Als de dood zucht. Schrijnend en realistisch, maar met compassie en humor vertelt Paleaux het verhaal van een zestienjarige jongen die op een allesveranderend kruispunt in zijn leven staat.

Liften naar de hemel

Lex Paleaux

De zestienjarige Quintin is net ontslagen uit een jeugdinrichting als hij weer de verkeerde afslag neemt. Zijn ouders zijn ten einde raad en sturen hem naar een afgelegen gebied in Canada, waar hij zich staande moet zien te houden in een streng religieuze gemeenschap. De tijd lijkt hier al enige decennia stil te hebben gestaan, en de genegenheid en sturing waarnaar Quintin snakt zijn ver te zoeken. Zijn liefdeloze gastgezin ziet in hem vooral een gratis huishoudelijke hulp en de boer aan wie hij wordt uitbesteed ziet het als zijn taak om Quintin, met harde hand, weer op het rechte pad te krijgen.

Ondanks de barre omstandigheden blijft Quintin met een open blik naar de wereld kijken. Hij geniet van het ruige land en sluit onverwachte vriendschappen: met een peuter, een kalfje en een dakloze indiaan. En dan is er Mike, een domineeszoon in wie hij een gelijkgestemde vindt. Zal zijn Canada-avontuur een ommekeer betekenen voor de jongen die niet deugen wil of wordt hij opnieuw getraumatiseerd?

Meer van deze auteur

(211)
Acht jongeren zijn tot elkaar en het leven veroordeeld in een psychiatrische jeugdkliniek in de jaren negentig.
(37)
Vlo is het laatste deel van het drieluik. Dit volledige fictieve verhaal wordt verteld op basis van slechts één feit.
(39)
Het leven is een circus is het tweede deel van het drieluik, een soort 'the making of' van Winterwater.
(199)
Winterwater is het eerste deel van het drieluik en speelt in het Friesland van de jaren tachtig en negentig.

Populair

Het is niet ongewoon dat winnaars van de Nederlandse Boekhandelsprijs inderdaad doorbreken bij het grote publiek. Zo wonnen Birk van Jaap Robben, Alleen met de goden van Alex Boogers en Land van echo's van Mark H. Stokmans al eerder. Ook prijswinnaars zoals Het smelt van Lize Spit (Hebban Debuutprijs, Bronzen Uil) en Wees onzichtbaar van Murat Isik (Libris Literatuur Prijs) werden getipt door de boekverkopers die stemden op hun favoriet voor de Nederlandse Boekhandelsprijs.

LEES VERDER / Alle winnaars van de Nederlandse Boekhandelsprijs

Win het boek

Abonneer je nu op de Hebban nieuwsbrief

Ontvang jij de Hebban nieuwsbrieven nog niet? Dan is dit het moment om je ervoor in te schrijven, want aanstaande zaterdag vind je daar een exclusieve winactie met Liften naar de hemel. We mogen drie gesigneerde exemplaren weggeven!

Schrijf je in

Let op: ontvang jij al nieuwsbrieven van Hebban, maar nog niet de zaterdagnieuwsbrief? Klik in een ontvangen nieuwsbrief op de link 'Beheer je Hebban nieuwsbrieven' voor jouw persoonlijke settings. Vink hier de zaterdagnieuwsbrief aan.

Nederlandse Boekhandelsprijs

De Nederlandse Boekhandelsprijs is dit jaar voor de elfde keer uitgereikt. Nederlandse boekverkopers kiezen jaarlijks een boek dat in hun ogen meer aandacht van de lezer verdient. Zo ontdek je nieuwe pareltjes die anders misschien ondergesneeuwd zouden raken.



Over de auteur

Hebban Crew

2639 volgers
0 boeken
0 favorieten
Hebban Crew


Reacties op: Lex Paleaux wint met 'Liften naar de hemel' de Boekhandelsprijs 2025

 

Gerelateerd

Over

Lex Paleaux

Lex Paleaux

Lex Paleaux is schrijver, columnist en scenarist. Eerder verschenen van zijn han...

Overig

De Nederlandse Boekhandelsprijs

op 17 februari 2025 door Hebban Crew 11 boeken 0 volgers 1 reactie 1 like