Meer dan 6,2 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

Lezen van Coppers, zeker geen Offer

JKleest 23 januari 2023
Toen op Hebban een oproep verscheen voor het deelnemen aan een leesclub rond het nieuwe boek Offers van Toni Coppers, was ik meteen enthousiast. Zelf had ik namelijk nog nooit iets gelezen van deze veelgelezen en veelgeprezen Vlaamse thrillerauteur. De hoogste tijd dus voor een nadere kennismaking.

De serie
Offer is het derde deel in een serie met rechercheur Alex Berger in de hoofdrol. Hiervoor verschenen ‘De zaak Magritte’ en ‘Val’. De cover van het boek Offer is eenvoudig, maar mooi vormgegeven. Op een (voor mij) oranje omslag, zien we enkel drie vogels en de titel van het boek ‘Offer’.

Het verhaal
In Offer wordt het lichaam van een meisje gevonden in het Woud van Anlier, vlak bij het afgelegen dorpje Suxy. Het meisje is misbruikt, gewurgd en hierna naakt en nogal theatraal achtergelaten op een boomstronk. Eerder al werd dit dorp opgeschrikt door een drietal moord- en vermissingszaken. Dit laat zijn sporen na bij de inwoners van het dorpje. De inwoners zijn verdrietig, boos, wantrouwen, verdenken en beschuldigen elkaar en zijn bang voor een volgend slachtoffer.

De lokale politie onderzoekt de zaak en roept hierbij de hulp in van Interpol. Zo raken Sara Cavani en Alex Berger bij het onderzoek betrokken. Alex Berger is een oud-politierechercheur die zijn werk heeft neergelegd om te herstellen van de trauma’s die hij (tijdens zijn werk) heeft opgelopen en om het verlies van zijn vrouw te verwerken. Hiervoor was hij op retraite in de Italiaanse Alpen waar hij veel wandelt en op verzoek van een lokale natuurvereniging op zoek is naar een wolf. Als zijn vriendin Sara hem vraagt om als adviseur te helpen bij een moordzaak verruilt hij deze zoektocht naar een wolf voor een spannende jacht op een moordenaar.

In het boek komen al snel een aantal verdachten en mogelijke scenario’s in beeld. Maar lange tijd blijft het onduidelijk hoe het precies zit en blijft het spannend wie de dader is, wat zijn motieven zijn en of hij tijdig gevonden en gestopt kan worden.

Beoordeling
Toni Coppers heeft een aantrekkelijke en begrijpelijke schrijfstijl. Korte zinnen en hoofdstukken en veel vlotte en echt aanvoelende dialogen dragen hieraan bij. Het is fijn dat je de personages goed leert kennen en dat ze allemaal bijdragen aan een spannend plot waarin Coppers de lezer lange tijd weet af te leiden van de echte dader. Mooi zijn ook de beschrijvingen van het mysterieuze, donkere, ondoorgrondelijke en angstaanjagende woud dat de aard van de gebeurtenissen en de personages lijkt te weerspiegelen.

De personages in Offer zijn goed uitgewerkt en geloofwaardig. Vooral het personage Alex Berger wordt goed ingekleurd. Alex Berger moet in Offer niet alleen afrekenen met de moordenaar, maar ook met de trauma’s die hem achtervolgen en met het verdriet over zijn overleden vrouw en het schuldgevoel dat hij hierover heeft. Mooi is dat Alex in Offer enerzijds meermaals verdwaalt en de weg kwijt is in zijn zoektocht naar de dader en wordt achtervolgd door zijn angsten, sombere gedachten en nachtmerries en anderzijds dat hij de ruimte in Offer hervindt voor nieuwe vriendschappen en om lief te hebben. En dat hij langzaamaan zijn gedrevenheid als rechercheur weer terugkrijgt en weer durft te dromen over een positieve toekomst.

Het plot is goed uitgewerkt en erg spannend. De spanning zit erin dat je lange tijd niet weet wie de dader is en wat zijn motieven zijn. Hierbij word je door Coppers op een interessante manier steeds op het verkeerde been gezet. Spannend zijn ook de (sfeer)beschrijvingen van het woud en de gebeurtenissen in het woud en het dorpje Suxy die de dreiging van een mogelijk volgend slachtoffer aannemelijk maken. Toch laat Coppers in mijn ogen qua spanning ook enkele mogelijkheden onbenut als hij op een aantal momenten in het boek een spannende situatie te snel afrondt.

Ik heb het lezen van Offer als een zeer aangename kennismaking met Toni Coppers ervaren en ben erg nieuwsgierig geworden om ook de eerdere delen van deze serie te gaan lezen. Om op die manier nog een beter begrip te krijgen van de personages en wat hen is overkomen.

Eén ding vond ik wel jammer in het boek en dat is dat we niet vanuit het perspectief van de dader zelf nog te horen kregen wat zijn motief voor de moorden en de betekenis van ‘het offer’ was. Nu krijgen we hiervan wel een beeld vanuit de interpretaties van het onderzoeksteam, vanuit de geraadpleegde getuigen en deskundigen en vanuit een aantal psychologische rapportages, maar niet vanuit de dader zelf. Dat had ik nog wel een interessante toevoeging gevonden aan het boek zodat we nog dichter in het hoofd waren gekropen van de dader en zodat de titel ‘Offer’ voor mij nog duidelijker zou worden en meer betekenis en body zou krijgen.

Kortom, het lezen van Coppers, was voor mij zeker geen Offer. Ik beoordeel het boek dan ook met 4 sterren.

Heel veel dank aan Hebban en Gea voor het organiseren en begeleiden van deze leesclub en uitgeverij Borgerhoff & Lambrechts voor het beschikbaar stellen van het recensie-exemplaar.

Reageer op deze recensie

Meer recensies van JKleest

Gesponsord

Als Jolenes helikopter crasht in Irak, moet ze terugkeren naar het huwelijk en gezin dat ze onder hoogspanning achterliet. Schrijf je nu in voor de Hebban Leesclub.

Beth leidt een gelukkig leven met haar man Frank op hun schapenboerderij, maar dan komt haar jeugdliefde Gabriel terug, met wie ze als zeventienjarige een intense zomer beleefde. Bekijk alle Boekenweektips.

Fayes vader bedreigt niet alleen haar, maar ook haar dierbaren en levenswerk, het bedrijf Revenge. Ze roept haar vriendinnen om zich heen om de ultieme wraak te plannen. Bekijk alle Boekenweektips.

In concentratiekamp Westerbork doet jonge moeder Catharina alles wat nodig is om haarzelf en haar zoon te laten overleven. Ze gaat als showgirl dansen in het beroemde kampcabaret. Bekijk alle Boekenweektips

Isabel woont alleen in het huis van haar overleden moeder, waar alles rustig voortkabbelt tot plotseling haar broer Louis met zijn nieuwe vriendin Eva voor de deur staat. Bekijk alle Boekenweektips

Een onweerstaanbare schelmenroman over Algot Olsson en een bonte verzameling mensen. Algot stort zich op de mooie en hopelijk lucratieve kunst van het distilleren van brandewijn. Bekijk alle Boekenweektips

Een jonge cartograaf vertrekt naar Amsterdam en tekent voor zijn grote liefde in zijn wereldkaart, vlak naast de evenaar, een 'nog onontdekt' eiland dat haar naam draagt. Bekijk alle Boekenweektips

Op een koude winteravond belandt de zeventigjarige Leah met haar auto in het water. Hoewel de kade al snel vol mensen staat, doet niemand iets. Tot grote frustratie van studente Mirjam. Bekijk alle Boekenweektips.

De meningsverschillen over hoe het tuincomplex bestuurd moet worden, kunnen elk moment weer oplaaien, maar de grootste dreiging komt van de kant van de gemeente. Bekijk alle Boekenweektips

Philip Dröge duikt in de curieuze geschiedenis van Nederlandstalig New York en New Jersey en doet dat op de fiets. Een boek dat reisgids, geschiedenisboek en road novel ineen is. Bekijk alle Boekenweektips

Taalwetenschapper Khalid Mourigh gaat de straat op en de scholen langs om straattaal, het gebruik van Engels en de meertaligheid van het Nederlands te onderzoeken. Bekijk alle Boekenweektips

Aan het begin van de Eindtijd valt de vrijdenkende engel Astoreth naar de aarde. Hij raakt verzeild in apocalyptische avonturen die hem van Amsterdam naar het Zweedse platteland voeren. Bekijk alle Boekenweektips

Een meisje en een vis denken beiden dat de ander gevangenzit en dus maken ze een wak, maar ze beseffen dat het beter is als ze blijven waar ze zijn. Bekijk alle Boekenweektips

Terwijl de ambitieuze Pierre groeit in zijn rol op de redactie van een tijdschrift, kelderen de abonneecijfers. Hoe lang moeten tradities en gewoontes in stand worden gehouden? Bekijk alle Boekenweektips.

Tijdens de Tweede Wereldoorlog raken de levens van Luna en haar vader, de Joodse Rifka, de Indiase Chandar en Thiemen met elkaar verweven op een manier die zij niet voorzien. Bekijk alle Boekenweektips

Eliza had zes broers, maar alleen Krekel is nog over. Een bangerik, een huilebalk, een blok aan haar been, eigenlijk. Alles gaat mis, maar Eliza en Krekel blijven zoeken naar hun verdwenen broers. Bekijk alle Boekenweektips

Als de literaire bundel van zware crimineel Derek L. op het punt staat te verschijnen, mag hij tijdens zijn weekendverlof van de gevangenis aanwezig zijn op zijn eigen boekpresentatie. Bekijk alle Boekenweektips

In dit hartstochtelijke pamflet toont docent Karim Amghar aan hoe mbo'ers nog steeds te maken hebben met onderwaardering, terwijl ze onmisbaar zijn voor de samenleving. Bekijk alle Boekenweektips

Wanneer Hitler aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog Oostenrijk binnenvalt, moeten vijf hechte vrienden kleur bekennen. Kun je een ander ooit ten diepste kennen? Bekijk alle Boekenweektips

Iemand breekt in bij Simon en beweert dat ze beiden vastzitten op een alternatieve belevingsvakantie. Het is het begin van een aangrijpende speurtocht. Bekijk alle Boekenweektips.

Stine Jensen verkent hoe mediastormen kunnen ontstaan en hoe je filosofie kunt inzetten om ze te duiden. Bekijk alle Boekenweektips

Een kleurrijke groep outcasts raakt betrokken bij het mysterie van Salomé Abergel, de beroemde kunstenares die op het hoogtepunt van haar carrière plotseling verdwijnt. Bekijk alle Boekweektips

Als Hitler aan de macht komt, vluchten Eva en Itzhak naar het conservatieve Zeeland. Daar haalt het gevaar hen in en Eva zal moeten kiezen. Bekijk alle Boekenweektips.

In de persoonlijke verhalen van Rusland-correspondent Iris de Graaf lees je hoe het is om als jonge vrouw verslag te doen vanuit Moskou, in het land van haar grootmoeder. Bekijk alle Boekenweektips

Het is ronduit indrukwekkend wat we weten van onze moedertaal, wat we ermee kunnen, en hoe we dingen haarfijn aanvoelen. Bekijk alle Boekenweektips.

Sinds 2015 zit Astrid Holleeder ondergedoken, wat enorme impact heeft op haar leven en dat van haar familie. Ze vertelt over de dagelijkse routines, constante waakzaamheid en haar angst. Bekijk alle Boekenweektips